Audyt SEO – co należy wiedzieć na ten temat?

Dużo mówi się o tym, jak ważne jest prowadzenie strony internetowej dla biznesu. To dzięki temu można zaistnieć w szerokim gronie klientów. Nie jest trudnością założenie samej witryny. Tym bardziej, że dużo mówi się o tym już na poziomie szkoły podstawowej, średniej. Kwestią jest jednak to, aby założyć taką witrynę, która będzie w odpowiedni sposób zoptymalizowana. Czy tak faktycznie jest? Odpowiedzi na to pytanie udzielić może audyt SEO.

Ogólnie o audycie SEO

Zanim jednak zostanie omówione to, jak taki audyt winien wyglądać, warto powiedzieć sobie, czym on tak naprawdę jest. Jak można zamówić taki audyt, skoro tak naprawdę nie wiadomo z czym ma się do czynienia. Otóż audyt SEO (skrót od Search Engine Optimization) to kontrola, której celem jest sprawdzenie, czy dana witryna spełnia wymagania pod kątem jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Z takiego audytu wykonywany jest szczegółowy raport. W nim to wskazane jest, co jest dobre, ale najmocniejszy nacisk kładzie się na to, co jest złe. To tak naprawdę odpowiedź na pytanie „dlaczego dana strona osiąga tak złe wyniki, jeżeli chodzi o naturalne wyniki wyszukiwania?”.

Cele audytu SEO

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim profilem działalności ma się do czynienia. W dużej mierze można jednak określić wspólne cele dla witryn dla wszystkich firm. Wyglądają one w sposób następujący:

  • dokonanie kontroli wszystkich elementów znajdujących się na stronie pod kątem obowiązujących zasad SEO,
  • ocena optymalizacji i dostosowanie każdego z elementów do SEO,
  • wskazanie słabych punktów, jakie do tej pory widoczne były na stronie oraz doprowadzenie do ich likwidacji,
  • wskazanie mocnych stron danego serwisu internetowego,
  • wykrycie problemów lub też możliwość oceny wcześniejszego ryzyka, jakie mogłoby zagrozić danej witrynie.

Ale po co to wszystko?

Główne pytanie, jakie zadają sobie osoby, jakie zastanawiają się, czy audyt SEO jest im potrzebny. Wątpliwości mogą pojawiać się w momencie, kiedy weźmie się pod uwagę to, że jeszcze kilkanaście lat temu takie rzeczy w ogóle nie były możliwe. To fakt, ale nie można zapomnieć o tym, że czasy się zmieniają, jak również wymagania rynkowe. Do czynienia ma się z coraz większą liczbą konkurencji. Trzeba zrobić wszystko, aby móc ją pokonać. W tym celu wykonuje się m.in. audyt SEO, który ma za zadanie poprawić widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jeżeli dana witryna zostanie w odpowiedni sposób zoptymalizowana, będzie wyskakiwać na wysokich pozycjach w najpopularniejszych wyszukiwarkach.

Statystyki jasno mówią, że potencjalni konsumenci, zainteresowani kupnem danych produktów lub korzystaniem z usług, podpowiedzi szukają najpierw w internecie. W zdecydowanej większości przypadków, decydują się oni na skorzystanie z ofert firmy, jakie znaleźć można maksymalnie na pierwszej stronie wyszukiwania. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które korzystają z usług firm dalszych. Wniosek? Trzeba zrobić wszystko, aby być jak najwyżej, na pierwszych pozycjach.